Kampania społeczna „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie wraz z Centrum Wolontariatu przystąpił do Kampanii społecznej „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Koordynacją  nad kampanią sprawuje Fundacja Po Drugie, która zajmuje  się przed wszystkim pracą z młodzieżą doświadczającą bezdomności i zagrożoną wykluczeniem społecznym. Prowadzi również działalność profilaktyczną skierowaną do dzieci i młodzieży przebywających w placówkach, ośrodkach wychowawczych itp.

W tym roku w Polsce zgłosiło się 286 podmiotów chcących wziąć udział w kampanii ( szkoły, fundacje, stowarzyszenia ).

Kampania miała na celu mobilizowanie i zachęcanie do działania na rzecz zapobiegania przemocy w środowisku szkolnym. Kolorem przewodnim kampanii jest pomarańczowy a symbolem -pomarańczowa wstążka.

Do Kampanii Ośrodek zaprosił szkoły, przedszkola, Poradnię psychologiczno-pedagogiczną, kluby seniora oraz świetlice opiekuńczo- wychowawcze działające na terenie Gminy Suchy Las.

Patronat honorowy nad Kampanią objął Wójt Gminy Suchy Las.

Przez pierwszych 19 dni listopada w przedszkolach, szkołach,  świetlicach opiekuńczo-wychowawczych dominował kolor pomarańczowy. Każdego dnia nauczyciele realizowali na godzinach wychowawczych tematy profilaktyczne związane z kampanią ze szczególnym uwzględnienie przemocy rówieśniczej -bulling, cyberbulling. Odbywały się pogadanki, pokazy filmów, warsztaty psychologiczno-pedagogiczne, zajęcia w oparciu o literaturę (dotyczącą konfliktu, odrzuceniu, kłótni), gdzie skupiono uwagę na kształtowanie prospołecznych wartości. W przedszkolach oraz klasach 1-3 czytano bajki profilaktyczne i terapeutyczne, by uczyć najmłodszych radzenia sobie z różnymi sytuacjami. Na ścianach szkół i przedszkoli zawisły plakaty Kampanii oraz gazetki o tematyce anytprzemocowej. Uczniowie w różnorodny sposób angażowali się w działania symbolizujące ich sprzeciw wobec przemocy – w każdej jej postaci.  

Choć Kampania z założenia trwała 19 dni, placówki zdecydowały o jej wydłużeniu, po pierwsze  z uwagi na panującą sytuację pandemiczną  – przejście w niektórych placówkach na naukę zdalną, po drugie z uwagi na wagę  problemu , jakim jest przemoc wśród dzieci i młodzieży.

W klubach seniora odbywały się pokazy filmów oraz debaty na temat przemocy wśród osób starszych oraz jak jej zapobiegać.

Mamy nadzieję powtarzać Kampanię co roku i wspólnie budować świat wolny od przemocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *