Nad brzegami Balatonu – w Chludowie

Projekt Nad brzegami Balatonu – w Chludowie jest realizowany dzięki nagrodzie przyznanej przez CK Zamek w ramach konkursu „Siła Współpracy”

Projekt powstał z inicjatywy Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie, a miejscem realizacji będą okolice stawu u zbiegu ulic Poznańskiej i Wodnej w Chludowie, zwanego potocznie Balatonem. Działania będą prowadzone w sierpniu i wrześniu 2018r.

O tym, jaką rolę w przestrzeni Chludowa odgrywał niegdyś Balaton, dowiemy się z przeprowadzonych w ramach projektu wywiadów z mieszkańcami wsi. Wśród mieszkańców, na początku sierpnia br., zostaną zebrane również fotografie dawnego Chludowa, z których część doczeka się wystawy.

Dla dzieci i młodzieży w ramach projektu przewidziano udział w warsztatach (opis poniżej).

Dla wszystkich mieszkańców Chludowa w niedzielę 9 września 2018r. odbędzie się festyn nad brzegami Balatonu. W programie m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie, wystawa fotografii dawnego Chludowa, wystąpienia prelegentów, występ Zespołu Pieśni i Tańca Węgierskiego – Piroska z Poznania, koncert węgierskiej muzyki ludowej oraz poczęstunek w postaci węgierskiego gulaszu.

WARSZTATY

TAJEMNICE I MAGIA OPOWIEŚCI

Dzieci i młodzież od lat 8 zapraszamy na warsztaty prowadzone metodą storytellingu, czyli wprowadzenie do niesamowitego świata mitów, legend, tradycyjnych opowieści, gdzie motywem przewodnim będą zbiorniki wodne i nawiązania do autentycznych historii, które wydarzyły się nad chludowskim Balatonem. Warsztaty pozwolą spojrzeć nieco innym okiem na to miejsce.

21 sierpnia 2018, godz. 10.00-11.00

TAJEMNICE I MAGIA FOTOGRAFII

TECHNIKA LUKSOGRAMU

29 sierpnia 2018, godz. 10.00-13.00

Uczestnicy warsztatów najpierw porównają fotografię cyfrową i analogową oraz dowiedzą się czym jest technika luksogramu. Później, wyjdą w plener, nad Balaton w Chludowie, gdzie zbiorą materiały do wykonania swoich prac. Kompozycje ze znalezionych materiałów oraz rysunków zostaną naświetlone i wywołane w ciemni.

CAMERA OBSCURA

31 sierpnia 2018, godz. 10.00-13.00

Czym jest camera obscura? Jak ją zbudować? Tego dowiedzą się uczestnicy zajęć, którzy samodzielnie przygotują kamery otworkowe z przyniesionych przez siebie pudełek i puszek. Mało tego, sami wykonają nimi zdjęcia nad brzegami Balatonu w Chludowie. Zdjęcia zostaną wspólnie wywołane i wysuszone w ciemni.

Zapraszamy dzieci i młodzież od 8 lat. Zapisy: CKiBP Gminy Suchy Las, ul. Szkolna 16, tel. 61 25 00 402 oraz Filia biblioteczna w Chludowie, ul. Szkolna 2, tel. 61 81 16 503.

Warsztaty są bezpłatne! Ilość miejsc ograniczona!

 

Organizatorzy:

Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie

Centrum Kultury i Bibliotek Publiczna Suchy Las

 

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

DNI GMINY SUCHY LAS 16.06.2018

W dniu 16.06.2018 odbyły się Dni Gminy Suchy Las. Nasi wolontariusze obsługiwali stoisko gminne, rozdawali gadżety promujące gminę Suchy Las, przygotowywali stanowisko pod wspólne zdjęcie mieszkańców gminy oraz zachęcali do niego.

Projekt „Rodzina na 6” Zespół Szkół w Chludowie

Centrum Wolontariatu brało udział w projekcie „Rodzina na 6” organizowane przez Zespół Szkół w Chludowie. Przeprowadziliśmy zbiórkę darów dla Schroniska w Skałowie wraz z zaproszonymi gośćmi ze schroniska, przeprowadziliśmy akcje „Dzień Dobrej Rady” oraz „Dzień Dobrego Uczynku”, zachęcaliśmy do udziału w wolontariacie.

VI Sucholeska Dycha Fightera 24.06.2018

W dniach 23 oraz 24 .06.2018 Centrum Wolontariatu wspomagało organizatorów  VI Sucholeskiej Dychy Fightera. Dnia 23 czerwca przygotowanie oraz obsługa biura zawodów, natomiast 24 czerwca obsługa biura zawodów, obsługa punktów żywnościowych, rozdawanie medali.

WIANKI 2018 GOLĘCZEWO

W dniu 23 czerwca 2018 Stowarzyszenie GolęczeWianki zorganizowały  – jak co roku – WIANKI edycja 2018. Nasze wolontariuszki wspomagały stowarzyszenie w punktach żywnościowych, konkursach oraz animacjach dla dzieci.

 

Dzień Dobrej Rady 13 06 2018r.

13 czerwca obchodzone jest Święto Dobrych Rad.

Z dobrymi radami spotykamy się na każdym kroku przez całe swoje życie. Znajomi radzą nam jak mamy żyć, chociaż nie zawsze od nich tego oczekujemy. Rodzina i krewni zazwyczaj nie wyobrażają sobie, abyśmy żyli inaczej niż oni. W telewizji programy z poradami są pełne wskazówek, które rzekomo pomogą osiągnąć nam sukces w życiu zawodowym i prywatnym.
Pamiętajmy, że ostatecznie to my decydujemy, kiedy posłuchać jakiejś rady, a kiedy nie.

Dobra rada od Centrum Wolontariatu – UŚMIECHNIJ SIĘ I PODAJ DALEJ!!!!😉

Uczniowie Szkół na terenie naszej gminy oraz Seniorzy z Klubów Seniora otrzymali od naszych wolontariuszy dobre rady – niektóre z przymrużeniem oka.

Dzień Dobrych Uczynków 19.05.2018r.

Dobre uczynki warto sprawiać nie tylko ludziom i zwierzętom, ale i naszemu środowisku.
– Oszczędzaj energię elektryczną, odłączając urządzenia, gdy nie są używane.
– Wyłącz światła tam gdzie nie są one potrzebne.
– Zmień żarówki na energooszczędne.
– Zasadź drzewo.

Choć dobre uczynki z założenia powinny być altruistyczne, to warto jednak podzielić się swoją działalnością na Instagramie/ Facebooku. Im więcej osób włączy się w Dzień dobrych uczynków, tym lepiej.

Pamiętaj tylko o jednym – nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę!

W  dniach od 16 – 18 maja w szkołach w całej gminie odbyła się akcja „Dzień Dobrych Uczynków – Twój pomysł na dobry uczynek.