Kampania społeczna „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie wraz z Centrum Wolontariatu przystąpił do Kampanii społecznej „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Koordynacją  nad kampanią sprawuje Fundacja Po Drugie, która zajmuje  się przed wszystkim pracą z młodzieżą doświadczającą bezdomności i zagrożoną wykluczeniem społecznym. Prowadzi również działalność profilaktyczną skierowaną do dzieci i młodzieży przebywających w placówkach, ośrodkach wychowawczych itp.

W tym roku w Polsce zgłosiło się 286 podmiotów chcących wziąć udział w kampanii ( szkoły, fundacje, stowarzyszenia ).

Kampania miała na celu mobilizowanie i zachęcanie do działania na rzecz zapobiegania przemocy w środowisku szkolnym. Kolorem przewodnim kampanii jest pomarańczowy a symbolem -pomarańczowa wstążka.

Do Kampanii Ośrodek zaprosił szkoły, przedszkola, Poradnię psychologiczno-pedagogiczną, kluby seniora oraz świetlice opiekuńczo- wychowawcze działające na terenie Gminy Suchy Las.

Patronat honorowy nad Kampanią objął Wójt Gminy Suchy Las.

Przez pierwszych 19 dni listopada w przedszkolach, szkołach,  świetlicach opiekuńczo-wychowawczych dominował kolor pomarańczowy. Każdego dnia nauczyciele realizowali na godzinach wychowawczych tematy profilaktyczne związane z kampanią ze szczególnym uwzględnienie przemocy rówieśniczej -bulling, cyberbulling. Odbywały się pogadanki, pokazy filmów, warsztaty psychologiczno-pedagogiczne, zajęcia w oparciu o literaturę (dotyczącą konfliktu, odrzuceniu, kłótni), gdzie skupiono uwagę na kształtowanie prospołecznych wartości. W przedszkolach oraz klasach 1-3 czytano bajki profilaktyczne i terapeutyczne, by uczyć najmłodszych radzenia sobie z różnymi sytuacjami. Na ścianach szkół i przedszkoli zawisły plakaty Kampanii oraz gazetki o tematyce anytprzemocowej. Uczniowie w różnorodny sposób angażowali się w działania symbolizujące ich sprzeciw wobec przemocy – w każdej jej postaci.  

Choć Kampania z założenia trwała 19 dni, placówki zdecydowały o jej wydłużeniu, po pierwsze  z uwagi na panującą sytuację pandemiczną  – przejście w niektórych placówkach na naukę zdalną, po drugie z uwagi na wagę  problemu , jakim jest przemoc wśród dzieci i młodzieży.

W klubach seniora odbywały się pokazy filmów oraz debaty na temat przemocy wśród osób starszych oraz jak jej zapobiegać.

Mamy nadzieję powtarzać Kampanię co roku i wspólnie budować świat wolny od przemocy.

Szanowni Państwo,

od 1 czerwca 2021 r. psychologowie Fundacji ITAKA, przez 6 dni w tygodniu, dyżurują przy Telefonie Zaufania Młodych pod numerem 22 484 88 04

Pomoc psychologiczna pod tym numerem jest całkowicie bezpłatna.

Telefon Zaufania Młodych to projekt dedykowany dzieciom, nastolatkom i młodym dorosłym – do 25 roku życia.

Psychologowie oferują wsparcie przez telefon, czat i spotkania online.

Telefon: poniedziałek – sobota 11.00-21.00

Czat: poniedziałek i wtorek 11.00 – 21.00

UWAGA! Jest możliwość uzyskania wsparcia online w postaci pakietu NIEODPŁATNYCH sesji z psychologiem. Pakiet to 5 sesji po 50 minut. 

Zapisy na sesje prowadzone są pod numerem 22 484 88 01. 

Więcej o: “Ul Żłobek” szansą na powrót do pracy rodziców!!!

“Ul Żłobek” szansą na powrót do pracy rodziców!!!

Informacja na temat projektu: https://ulprzedszkole.pl/aktualnosci/projekt-ue-zlobek-2021/

Cel projektu:Wzrost poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia 50 kobiet wychowujących małe dzieci poprzez upowszechnianie opieki nad dziećmi do lat 3 i aktywizację zawodową matek w okresie do 30.04.2022r

Grupa docelowa:Uczestniczkami Projektu może zostać 10 mam, które sprawują opiekę nad małymi dziećmi (do 3 roku życia).

Ścieżka wsparcia:Aktywizacja zawodowa obejmie 6 matek, które otrzymają poniższą ścieżkę wsparcia:

Dla Dziecka:1. Darmowy żłobek dla dziecka do kwietnia 2022 roku.

Dla Matki: 1. Indywidualne spotkania z doradcą zawodowym i psychologiem, których celem jest opracowanie Indywidualnych Planów Działania (IPD) będących podstawą do dalszej pracy z każdą Uczestniczką oraz kwalifikacji na szkolenia zawodowe i staże. Czas trwania: 6 godzin. 2. Szkolenia zawodowe „szyte na miarę”, podnoszące kwalifikacje/kompetencje zawodowe zakończone egzaminem i certyfikacją. Szkolenia będą prowadzone w zawodach deficytowych dla gminy Suchy Las, powiatu poznańskiego i miasta Poznań (Barometr zawodów) i zostaną dopasowane do potrzeb, możliwości i oczekiwań Uczestniczek Projektu. W trakcie szkoleń zawodowych Uczestniczki zostaną zgłoszone do ZUS-u, otrzymają ubezpieczenie od NNW oraz stypendium szkoleniowe, którego wysokość uzależniona będzie od ilości godzin szkoleniowych (np. w przypadku 150 godz. szkoleniowych stypendium wyniesie ok. 1033,68 zł netto). Czas trwania: ok. 150 godz. 3. Indywidualne spotkania z pośrednikiem pracy. Pośrednictwo pracy będzie realizowane w okresie od opracowania Indywidualnego Planu Działania (na pierwszym etapie wsparcia) do zakończenia przez Uczestniczkę Projektu stażu zawodowego. Czas trwania: 10 godzin. 4. 3-miesięczne staże zawodowe (umowa trójstronna), w ramach których Uczestniczki Projektu będą zgłoszone do ZUS, otrzymają ubezpieczenie od NNW oraz stypendium stażowe w wysokości ok. 1033,68 zł/mies. Staże odbędą się w zawodach/na stanowiskach, w których Uczestniczki zostały przeszkolone i nabyły kwalifikacje/kompetencje. 5. Zatrudnienie co najmniej 4 Uczestniczek Projektu (po ukończonych stażach)

Joanna Książkiewicz / UL Żłobek i Przedszkole Kompetencyjne

Dyrektor Metodyczny Przedszkola

mobile +48 505 691 294

Nickel Edu Sp. z o.o.

ul. Krzemowa 1,

Złotniki62-002 Suchy Las

Więcej o:

Nieodpłatny kursu komputerowy dla mieszkańców woj. wielkopolskiego. Akademia realizuje kurs z dofinansowania Unijnego.

Wymagania:- wiek : 25- 73 lat- wykształcenie maksymalnie do średniego- status na rynku pracy : osoby pracujące małe – średnie przedsiębiorstwa, rolnik- mieszkaniec województwa wielkopolskiego

Organizacja kursy komputerowe- grupa 10 osób- kurs liczy 120 godz. lekcyjne \ 90 godz. zegarowe- warunkiem przystąpienia do kursu jest wypełnienie dokumentacji szkoleniowej.

Oferujemy :- darmowy kurs komputerowy- certyfikat i zaświadczenie po ukończeniu kursu- darmowe materiały szkoleniowe

Informacja o wznowieniu działalności Klubów Seniora

            Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie informuje ,że od 1 Lipca 2021r. po ponad rocznym zawieszeniu wznawiamy działalność Klubów Seniora oczywiście stosując się do reżimu sanitarnego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

                                                                      Do zobaczenia w Klubie Seniora

SENIORZE, RACHMISTRZOWIE NIE CHODZĄ PO DOMACH!

W ramach partnerstwa w Programie Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora informujemy, że Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora ramach ogólnopolskich kampanii społeczno-edukacyjnych Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!, Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać i akcji Stop Korona-Oszustwom prowadzi akcję, której celem jest zwiększenie świadomości i edukacja w zakresie weryfikacji autentyczności rachmistrzów spisowych w trakcie trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

„Jak bezpiecznie się spisać? Porady dla seniorów” – LIVE Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Głosu Seniora i Głównego Urzędu Statystycznego:

Na początku maja 2021 roku do mieszkania 78-letniej seniorki z Łobza (województwo zachodnio-pomorskie) zapukała około 50-letnia kobieta, która podała się za rachmistrza spisowego. Oszustka zmanipulowała seniorkę, aby ta wpuściła ją do mieszkania, prosząc o szklankę wody. Gdy seniorka poszła do kuchni, przestępczyni ukradła pieniądze i uciekła. Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora przypomina, że rachmistrzowie do odwołania nie chodzą po domach w celu przeprowadzenia spisu powszechnego!